***{MeKaN}***
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

***{MeKaN}***

wWw.mEkAnN.mUtLuFoRuM.OrG

AnasayfaSERKANGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Pratik Bilgi Teknik Bilgiler

YazarMesaj
HaRBiCiK
{***KRAL***}
{***KRAL***}
HaRBiCiK

Erkek Mesaj Sayısı : 161
Lakap : ÇöKeLTiCi
(ENERJİ) :
Pratik Bilgi Teknik Bilgiler Left_bar_bleue25 / 10025 / 100Pratik Bilgi Teknik Bilgiler Right_bar_bleue

(REPP) :
Pratik Bilgi Teknik Bilgiler Left_bar_bleue28 / 10028 / 100Pratik Bilgi Teknik Bilgiler Right_bar_bleue

(PAYLAŞIM) :
Pratik Bilgi Teknik Bilgiler Left_bar_bleue39 / 10039 / 100Pratik Bilgi Teknik Bilgiler Right_bar_bleue

(TAKIMI) : Pratik Bilgi Teknik Bilgiler Fenerbahce
(ADIM) : FıRâT
(S.ADIM) : KâYâ
(YAŞIM) : SâLLâ
(NERELİ) : DíYâRßâKíR
(KANKA\'LIK) :
Pratik Bilgi Teknik Bilgiler Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Pratik Bilgi Teknik Bilgiler Right_bar_bleue

(SİTE GÜCÜ) :
Pratik Bilgi Teknik Bilgiler Left_bar_bleue40 / 10040 / 100Pratik Bilgi Teknik Bilgiler Right_bar_bleue

(AVATAR) : Pratik Bilgi Teknik Bilgiler Bayrakqb6
Ruh Hali : Pratik Bilgi Teknik Bilgiler Mesgul
Hayvanım : Pratik Bilgi Teknik Bilgiler Kopek
(Seviye) : Pratik Bilgi Teknik Bilgiler Biere9
Rep Puanım : 6950000

Pratik Bilgi Teknik Bilgiler Empty
MesajKonu: Pratik Bilgi Teknik Bilgiler   Pratik Bilgi Teknik Bilgiler Icon_minitimeC.tesi Eyl. 20, 2008 7:17 am

/8/2006 - Peynirli Anten (110 metreye Kablosuz İnternet Teknolojisi)
Böyle bir anten yapmayı çoktan beri düşünüyordum. Burada (Viyana’da) internet, Kablo TV hatları üzerinden dağıtılır. Bu yüzden binaların çoğunda Kablo TV hatları (Telekabel) bulunur. Fakat nedense bizim binada böyle bir hat yok! Bize de internet peynir-ekmek gibi lazım olduğundan mutlaka bir şekilde eve internet bağlamalıydım. Bütün olasılıkları düşünerek yaklaşık 110 metre ötede bulunan ve internet bağlantıları bulunan arkadaşlardan almaya karar verdim. Bunun için metal bir tenekeye WLAN kartına ve WLAN Router’a ihtiyacım oldu. Öncelikle hangi türk markasının burada bedava reklamını yapayım diye düşündüm : ) . Elime ilk geçen bir peynir tenekesi oldu. Şubat tatilini de fırsat bilip hemen kolları sıvadım.

Bu anten için gerekenler:

WLAN kartına giriş için SMA soket.

Kabloyu tenekeye bağlamak için TNC soketi
Bu parçanın ucuna 1,5 mm kalınlığında 30 mm uzunluğunda bakır bir tel bağlanır. Aslında anten işini bu küçül tel yapıyor.

Kablo için M-CRIMP soketi

WLAN kartının girişi küçük antenin girişi de büyük olduğu için bunları birbirine dönüştürmek için kablonun bir ucuna SMA soketi diğer ucuna da M-CRIMP soketini bağladım.

Kabloyu yaptıktan sonra sıra anteni yapmaya geldi. Tenekeyi delip SMA soketini bağladıktan sonra antenimiz hazır hale geldi. Elbette anteni duvara bir yerlere tutturmak gerekirdi. Bunu için plastik bir boru bulup tenekenin arkasına monte ettim.

Aşağıda antenimizin bitmiş hailini görüyorsunuz:

Plastiği tenekenin tam arkasından bağladığım için ağırlığını kaldırmayabilir. Bunun için tenekenin ön tarafından tutacak tahtaya doğru bir tel taktım.

Bir de içine su girmemesi için kapağını kapattım fakat bu arada tepesinde açılan deliği unuttum:

Aşağıda ise duvara monte edilmiş halini görüyorsunuz. Sokağın görüntüsüne pek uymadı ama napalım.

Ve son olarak bütün bunların uğrunda yapıldığı WLAN Router: J

Arada 110 metre mesafe olmasına rağmen çekim gücü ve internet hızı gayet iyi:

Bir internet macerası da bu şekilde sona ermiş oldu.

İnternet bağlantısı olmayıp da böyle bir şeyi yapmak isteyenelere tavsiye ederim.

Böyle antenler ile daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki adreslerden yararlanabilirsiniz:

http://www.antrak.org.tr/gazete/032003/tahir.htm

http://www.antrak.org.tr/gazete/042003/tahir.htm

http://www.antrak.org.tr/gazete/012003/burcak.htm

http://www.turnpoint.net/wireless/cantennahowto.html

Pratik Bilgi Teknik Bilgiler
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» PRATIK BILGILER 2